Szanowni Pacjenci, działalność gabinetu Fidia jest czasowo zawieszona. Obecnie nie ma ma możliwości umówienia się na wizytę.

Tel: 609 673 486

Akupunktura

Akupunktura ( z łac. acus- igła, punctura- kłucie) to oddziaływanie na funkcje organizmu poprzez wkłuwanie igieł w określone miejsca na ciele. Jest jedną z technik leczniczych wywodzących się z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i liczy sobie ok. 5000 lat. Medycyna ta jest niezwykle spójnym, logicznym systemem, który pozwala na precyzyjną diagnozę i leczenie. I co niezwykle ważne- traktuje pacjenta całościowo, widzi nie tylko odrębne narządy, lecz ich wzajemne relacje, jak również wpływ emocji i środowiska zewnętrznego na człowieka.

W paradygmacie Tradycyjnej Medycyny Chińskiej działanie akupunktury opisywane jest jako harmonizacja przepływu energii w ciele człowieka. Medycyna zachodnia badając zjawisko akupunktury, wskazuje na występowanie wielu reakcji biochemicznych wpływających na działanie systemów ludzkich, min. hormonalnego i nerwowego.

W trakcie pierwszej wizyty przeprowadzany jest bardzo dokładny wywiad, który pomaga ustalić pierwotną przyczynę dolegliwości. Nieodłączną częścią diagnozy wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej jest badanie pulsu i języka ( przed wizytą nie należy czyścić języka szczoteczką i usuwać z niego nalotu ani jeść barwiących produktów). Zabieg akupunktury zazwyczaj wykonywany jest w pozycji leżącej ( czasami siedzącej) z odsłoniętymi częściami ciała, które są nakłuwane. Ilość użytych igieł zależy od sposobu doboru punktów stosowanego przez terapeutę, jednak warto wiedzieć, że więcej nie zawsze znaczy lepiej. Zwykle jest to 2 – 6 igieł.

Częstotliwość i ilość zabiegów jest dobierana indywidualnie.

Do zabiegu używam jednorazowych sterylnych igieł

Akupunktura doskonale łączy się lub uzupełnia inne formy terapii (rehabilitacja, masaże, refleksologia, dietoterapia, osteopatia, psychoterapia). Może wspomagać leczenie wielu chorób przewlekłych (astma, cukrzyca, nadciśnienie), należy jednak zaznaczyć, że Pacjent nie może rezygnować z leczenia „zachodniego”.

Akupunktura powinna być stosowana jedynie przez wykwalifikowanego akupunkturzystę, który po zbadaniu Pacjenta może zaproponować tą metodę terapii. Listę potwierdzonych naukowo wskazań do akupunktury przedstawiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w 2002 r.

Obejmuje ona min:

  • - bóle głowy ,bóle stawowe, bóle kręgosłupa, reumatoidalne zapal. stawów
  • - problemy kobiece: bolesne miesiączki, zespół napięcia przedmiesiączkowego, zespół policystycznych jajników, problemy z zajściem w ciążę, objawy związane z menopauzą
  • - alergie, astma, obniżona odporność
  • - zaburzenia snu, zespół chronicznego zmęczenia
  • - choroby układu pokarmowego min: skłonność do zaparć lub biegunek, choroby zapalne jelit, nerwicowe bóle brzucha

Ze względu na to, że akupunktura jest niezwykle bezpiecznym zabiegiem, nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do jej stosowania, jeśli Pacjent wyrazi świadomą zgodę na tą formę terapii.

Względne przeciwwskazania obejmują:

  • - czynną chorobę psychiczną
  • - chorobę nowotworową
  • - ciążę
  • - zmiany skórne w miejscu wkłucia
  • - uczulenie na nikiel, chrom